Благодарим happyfellow с Форума "Алла"

nurie нашла статью "Новое рождение Арлекина" в газете "Българо-съветска дружба" / "Болгаро-советская дружба", год 1976, февраль, номер 2

СТАТЬЯ ПО-БОЛГАРСКИ

НОВОТО РАЖДАНЕ НА <АРЛЕКИНО>
ЗАСЛ. АРТИСТ ЕМИЛ ДИМИТРОВ ЗА АЛЛА ПУГАЧОВА

Единадесетият фестивал „Златният Орфей” направи популярно името на съветската певица Алла Пугачова не само у нас и в СССР, но и далече зад границите на нейната родина. Тя спечели голямата награда – златната фигурка на коленичилия и пеещ Орфей – с оригиналната си интерпретация на известната песен „Арлекино” от българския певец и композитор засл. артист Емил Димитров ...
В писма до редакцията много наши читатели ни молят да публикуваме песента „Арлекино”, да разкажем за Алла Пугачова и за засл. артист Емил Димитров. Ограниченото място не ни позволява публикуването на обширни творчески портрети и затова ние помолихме Емил Димитров той да представи съветската изпълнителка. Идеята да се обърнем към него ни бе подсказана от един интересен факт. През есента на 1975 година нашият певец беше на двумесечно турне в СССР и на премиерния му концерт в Москва в залата неочаквано се появила Алла Пугачова с цветя. Тя почти избягала от болница, за да поздрави своя български колега ...
- Гледах телевизионното предаване от „Златният Орфей”, когато Алла Пугачова представи песента „Арлекино”. Дотогава не я познавах. На другия ден взех самолета за Бургас и бях на заключителната вечер, когато тя за моя радост получи голямата награда „Златният Орфей”. Аз бях приятно изненадан и като колега, и професионално, за мен това беше едно откритие на нашия фестивал. Още преди за изпее „Арлекино” , Пугачова изпя „Обичам те, Ленинград!” от Ангел Заберски по текст на Владимир Голев и показа своята професионалност като голяма изпълнителка със завидни артистични качества. И вече кулминацията в „Арлекино” . В една нова интерпретация, с нов аранжимент и нов текст, тя направи ново раждане на тази песен, създадена от мен преди 15 години ...
При нея има нова линия на песента, тъй като думите и са съвсем други от оригинала. Тя показва един артистизъм, който ЛИПСВА в нашата естрада.
Нашата среща на фестивала „Златният Орфей” беше много кратка. За по-продължително време се видяхме при моето неотдавнашно гостуване в Съветския съюз. В срещата участвуваха също авторът на руския текст и аранжьорът. Вече можехме подробно да разискваме над някои проблеми. В момента Алла подготвя репертоар от мои произведения. Тя ми изпя и свои композиции, които възнамерява да включи в концерта си. Тя е написала текста на песента „Самолети летят” и настоява аз да напиша музиката.
Два месеца гледах Съветската телевизия и ми направи впечатление, че през пет-шест дни Алла Пугачова се появяваше на екрена. Нейните изпълнения непрекъснато звучат по съветските радиостанции. Това говори, че тя започва наистина кариера, едно признаване от страна на съветските слушатели, което нас би трябвало да ни радва много, защото нейният път тръгва от „Златният Орфей”, от България.
Допреди спечелването на голямата наградана фестивала „Златният Орфей” Алла Пугачова не е имала издадена грамофонна плоча. След необикновения успех на „Арлекино”, сега тя готви голяма плоча – албум.
-----
Бихме могли да твърдим за засл. артист, че той пее в Съветския съюз толкова често, колкото и в България.
-Всъщност аз започнах кариерата си на артист и певец в Съветския съюз. Там през 1962 година бе издадена и моята първа плоча ... – разказва за себе си Емил Димитров.

След двумесечното концертно турне през есента на 1975 г. в Москва, Ленинград, Рига, Талин, Баку, Минск, Ростов на Дон, Орджоникидзе, Минерални води (Закавказието) Емил Димитров отново ще замине за СССР. През периода между тези гастроли нашият известен певец довърши окончетелната подготовка за издаването на две нови плочи – едната албум с избрани песни, а другата – „Емил Димитров във Франция”. Тази плоча ще бъде изцяло с френски изпълнения и ще отразява успехите на артиста от четиригодишните му пребивавания в Париж и другите френски градове ...

Емил Димитров има много приятели сред звездите на съветската естрада. Той говори с обич за Едита Пиеха и Муслим Магомаев, с който неведнъж са имали случаи да пее в други страни.

-Винаги съм се възхищавал от тяхното присъствие на сцената и от тяхната упоритост да се представят добре и да защитят достойно престижа на съветската страна ... Особено съм радостен, че ще имам възможност да пея отново пред съветските слушатели.  В тази щастлива, конгресна за тях година.

ПО-РУССКИ

НОВОЕ РОЖДЕНИЕ <АРЛЕКИНА>
ЗАСЛ. АРТИСТ ЭМИЛ ДИМИТРОВ ОБ АЛЛЕ ПУГАЧЕВОЙ

Одинацатьй фестиваль „Золотой Орфей” сделал популярным имя советской певицы Алла Пугачева не только у нас и в СССР, но далеко за границами ее родины.  Она выграла Гран при – золотую фигурку стаявшего и поющего Орфея – оригинальной интерпретацией известной песни „Арлекино” болгарского певца и композитора з.а. Эмила Димитрова ...
В письмах до редкации много наших читателей просят нас, чтобы мы опубликовали песню „Арлекино”, чтобы рассказали об Алле Пугачевой и о з.а. Эмиле Димитрове.
Ограниченное место не позволяет нам публиковать большие творческие портреты и поэтому мы попросили Эмила Димитрова, чтобы он представил советскую исполнительницу.  Идея обратиться к нему подсказал нам интересный факт. Осенью 1975 –го года у нашего певца был двумесечный тур в СССР и на его премьерном концерте в Москве в зале неожиданно появилась Алла Пугачева с цветами. Она почти убежала с больницы, чтобы поздравить своего болгарского коллегу ...
- Смотрел вещание „Золотого Орфея” по телевидению, когда Алла Пугачева представила „Арлекино”. Не знал ее пока. На следующий день успел на рейс в Бургас и присуствовал на заключительном вечере,  когда она порадовала меня  получив большую награду „Золотого Орфея”. Был приятно удивлен как коллега и профессионально, потому что для меня это было открытие нашего фестиваля. Еще перед исполнением „Арлекино”, Пугачева спела „Люблю тебя, Ленинград!” Ангела Заберского по словам Владимира Голева и показала свою профессиональность как великолепная исполнительница с завидными артистичными качеставами. И уже кульминация была в „Арлекино”. С новой интерпретацией, с новым аранжиментом и новым текстом, она совершила новое рождение этой песни, создана мной 15 лет назад ...
У нее сюжет песни нов, так как слова совсем отличаются от оригинала. Она демонстрирует один артистизм, которого НЕ ХВАТАЕТ в нашей эстраде.
Наша встреча на фестивале „Золотой Орфей”  была очень коротка. Мы виделись на больше, когда я недавно гостевал в СССР. На встрече были также автор русского текста и аранжировщик. Уже было возможно обсудить некие проблемы. На данный момент Алла готовить репертуар из моих произведений. Она мне спела свои композиции, которые намеревается включить в свой концерт. Она написала слова к песне „Самолеты улетают” и настаивает, чтобы я написал музыку.
Два месяца смотрел Советское телевидение и произвело на меня впечатление, что через пять-шесть дней Алла Пугачева появлялась на экране. Ее исполнения постоянно звучат по советским радиостанциям. Это говорит о том, что она начинает истинную карьеру, есть одно признание со стороны советских слушателей, что нас должно радовать очень, потому что ее путь начался с „Золотого Орфея”, с Болгарии.
До Гран при фестиваля „Золотого Орфея” у Аллы Пугачевой не было пластинки. После необычного успеха „Арлекина”, сейчас она готовит большую пластинку – альбомь.

Могли бы сказать, что он поет в Советском союзе так часто, как и в Болгарии.
- В сущности я начал свою карьеру как артист и певец в Советском союзе. Там в 1962- ом году была издана моя первая пластинка ... –рассказывает о себе Эмил Димитров.
После двухмесечного концертного тура осенью 1975 – го года в Москве, Ленинаграде, Риге, Таллине, Баку, Минске, Ростове-на-Дону, Орджоникидзе, Минеральные воды (в Закавказье) Эмил Димитров снова уедит в СССР. В промеждутке между этих гастролей наш известный певец закончить подготовку издания двух новых пластинок – одна из них с избранными песнями, а другая будет „Эмил Димитров во Франции”. Эта пластинка будет только с французкими исполнениями и отразит успехи артиста во время его четырилетнего пребывания в Париже и других французких городах.
У Эмила Димитрова много друзей среди звезд советской эстрады. Он говорит с любовью об Эдите Пьехе и Муслиме Магомаеве, с которым не раз случалось петь в других странах.
-Всегда возхищался их присуствием на сцене и их упрямостей представить себя хорошо и защищить достойно престиж советской страны  ... Особо рад, за то что у меня будет снова возможность петь перед советскими слушателями в этом счастливом и конгрессном для них году.